איזה עסקים צריכים מז”ח

אתם רוצים לברר מי צריך מז”ח בעסק? אז לפני שנתחיל, רק חשוב שתדעו שעל פי תקנות במדינת ישראל, כל מפעל/בית עסק ומקום עם מערכות מים או מערכות דישון, שלא נעשתה בו הפרדה מוחלטת מערכות מים המיועדות לצרכיו ובין מי השתייה וכל מקום שנמצע ברשומות של משרד הבריאות, מחויב  על פי חוק להתקין מערכת זרימה חוזרת בכניסת מערכת המים. בנושא זה התקנה מאוד נוקשה משרד הבריאות מחייב את  כל ספקי המים שלא לשרת לקוחות ללא מערכת זרימת מים תקנית. משרד הבריאות במקרים מסוימים יורה להתקנת המז”ח ואף יורה לבצעה עבורם את ההתקנה באמצעות חברה מורשת  וישלח אליהם את החיוב.

מה זה מז”ח

מז”ח הינו מכשיר המונע זרימה חוזרת אל הצנרת מי השתייה הציבורית הכללית. הרעיון פשוט וחכם , מכיוון ייעודי המוודא שהמים זורמים באופן חד כיווני למגזר הפרטי (משקי בית, שטחים ציבורים) והעסקי (מוסדות, מפעלים וחנויות). למעשה, מז”ח מונע אסון בכך שאינו מאפשר למזהמים וחיידקים לחדור למערכות המים עקב לחצים משתנים שגורמים  למים לזרום אחורה. בכך מכשיר זה מבטיח את מניעת הזיהום והיווצרות מצבים של מים עומדים. התוצאה הי מים ראויים לשתייה ללא כימיקלים ושאר חלקיקים מזהמים .

מי צריך להתקין מז”ח

כפי שציינו בתחילת המאמר ההנחיות  של משרד הבריאות מאוד ברורות  ומביאות באופן פרטני רשימת בתי עסק, תוך מענה מדויק על השאלה מי צריך מז”ח:

להלן הרשימה העדכנית נכון לתחילת שנת – 2019

אתרי מים – פרק מים, בריכות, ספא, מקווה.

עסקים בתחום האנרגיה – תחנת דלק, מסופי דלק, בתי זיקוק, תחנות כוח, מאגרי נפט, מעבדי, מפעלי פחם, חברות גז, ו מפיצים בתחום הגז מילוי, חלוקה, מכירה.

עסקי המכוניות ושירותי בתחום – מוסכים, שטיפת רכב, צביעת רכבים, מכוני רישויי.

תחומי החי (בעלי חיים )- גן חיות, רפת, לולים, בריכות לגידולי דגים, משחתות, מפעל לעיבוד בשר ותעשיית מוצרי נוצות ועורות.

תחום המזון – מפעלי מזון, מפעל מזון לחיות, סופרמרקטים, אטליז, חברות משקאות, יקבים, מבשלות בירה, מפעלי עיבוד חומרי גלם, ותחנות קמח.

הדברה – עסקים עם שימוש בחומרי הדברה במגזר החקלאי, ציבורי, פרטי ווטרינרי.

יוצר ועיבוד חומרים- מחצבות, מכרות עיבוד משאבי טבע, מפעלים לטיפול בחומרי הגלם שלהם, מפעלי יוצר מלט, אספלט, בלוקים, אספלט וצבע

 עסקים שעובדים ביצור ואחסון דשן, חומרי חיטוי, הדברה או ניקיון.

פסולת – אתר פסולת, תחנות מעבר, מיון ואיסוף, וכן אתרי טיהור, עיבוד והובלת שפכים.

 טקסטיל – מכבסות, ייצור טקסטיל בד, פלסטיק וכו’ וכו’ .

קוסמטיקה היגיינה ורפואה – חומרי גלם ותכשירים קוסמטיים, מפעל לתרופות, בתי חולים.

מעבדות ומכוני מחקר  – מעבדות לכימיה, ביולוגיה ומיקרוביולוגיות, מעבדות רפואיות, תחום הקנאביס הרפואי,  מעבדות בעלי חיים..

חומרי גלם – על אלו נמנים בין היתר חומרי נפץ, חומרים רעילים ורדיו אקטיביים, מתכות, סיד ועץ.

בתי דפוס.

איך אפשר למנוע זאת?

בדיקות מז”ח תקופתיות, הרכבת מז”חים בהתאמה מדויקת,  אישורי בדיקות למז”ח לפי כל התקנות: משרד הבריאות, רישוי עסקים, ופרוטוקולים בטיחותיים בנושא.

מה הכי חשוב לדעת על מז”ח

מלבד התקנת מז”ח, לפי החוק הישראלי, חשוב מאוד ליישם את הוראותיו הברורות של משרד הבריאות,  אשר מורות לכל בעל עסק במדינת ישראל לעבור בדיקה אחת לשנה לשנה אשר בה מוודאים  את תקינותה של המערכת, שורה תחתונה בדיקת את איכות מי השתייה המגיעים אליו לעסק.

איך בודקים זאת?

את ההתקנה והבדיקה יש לבצע בעזרת חברה מקצועית ומוסמכת לכך אם אישורים מתאימים מטעם משרד הבריאות, כמו חברת משה לוי מתקין ובודקת מונע זרימה חוזרת מערכות מים המומלצת ע”י משה לוי מתקין ובודקת מונע זרימה חוזרת ואשר מתמחה בהתקנת וטיפול בכל סוגי המערכות בתחום מז”ח. בנוסף, יש לתקן באופן מידי כל ליקוי במערכת זרימת חוזרת . מז”ח לא תקין מהווה סכנה מידית ובטיחותית, שימוש במי שתייה מזוהמים יכלים  לגרום לזיהומים ותחלואות קשות אשר כולל גם אשפוזים ממושכים במקרים מסוימים

מז”ח לא תקין למה צריך לשים לב

אחד הסימנים הכי בולטים הם פריקת מים מתחתית מכשיר המז”ח.

מה זה מז”ח?

מזח  = מונע זרימה חוזרת בעל נקודת  לחץ מופחת

מערכות הפצה מים נועדו עם כוונה ברורה, מים זורמים בכיוון מסוים – ממערכות ההפצה ועד לצרכן. למרות זאת,  בתנאים הידראוליים מסוימים  בתוך המערכת, 

המים  יכולים לסטות מן התנאים הללו, מה שגורם למים לזרום בכיוונים הפוכים. מהסיבה הזאת, זרימת מים בכיוון הפוך הינה אפשרית ואף נפוצה במערכות שאינן מוגנות המים . זה נקרא  זרימה חוזרת (backflow). כאשר מצב זה מתרחש, מערכת המים יכולה להיות להיפגע מכל מני זיהומים שעלולים להזיק לצרכני  המים.

מה גורם לזרימה חוזרת?

זרימה חוזרת ונזילות עלולות להופיע בשני מצבים

  1. פגם בשסתום אל חזור
  2. לכלוך או סתימה באחד מהמחברים ואו השסתומים

על ידי  כי יש פוטנציאל המאפשר מזהמים לתוך מערכת מי השתייה. חזרת מים למיכל למאגר  יכולה להתרחש כאשר במיכל הראשי או שלחץ המערכת נמוך מלחץ המים. זה יכול לאפשר את זרם של מים מזוהמים לתוך המערכת. סיבה נוספת של זרימה חוזרת היא חזרה הלחץ .לחץ אחורי מתרחש כאשר יש לחץ מים גבוה יותר במערכות כיבוי האש  בבנייני משרדים, הדבר העלול לגרום לחדירת מים מזוהמים למערכת המים הציבורית.

מה הנזק העלול להיגרם מזרמת מים חוזרת?

עם השנים דיווחים על תקריות של זרימה חוזרת התקבלו לאורך ציר הזמן  של מערכות המים. דוחות אלה הם מכל רחבי הארץ, החל מהקמת המדינה ועד ימינו אנו.
בין המקרים הנפוצים היו תקלות במכונות משקאות קלים, תקלות במערת ריכוך מים במלונות, מים שתייה צבעוניים בערכת המים הציבורית ( מה שגרם לאשפוזים של אנשים יחידים), פיצוצים  בצינורות עם  נזקי רכוש במיליוני שקלים ועוד מקרים דומים במפעלים אשר גרמו לפציעות חמורות ונזקים ברכוש . תיפול במזח הוכיחו כי הם מסייעים להפחית את הפוטנציאל של backflowזיהום במערכות מים.

איך אפשר למנוע זאת?

בדיקות מז”ח תקופתיות, הרכבת מז”חים בהתאמה מדויקת,  אישורי בדיקות למז”ח לפי כל התקנות: משרד הבריאות, רישוי עסקים, ופרוטוקולים בטיחותיים בנושא.

מה הם ההכנות והדרישות  להתקנת מז”ח

לפני שמרכבים אבזר מז”ח (מונע זרימה חוזרת) כלשהו, חייבים  לבצע שטיפה של המערכת באמצעות החדרת מים בלץ ובמהירות, וזאת על מנת להסיר חלקיקים וגופים זרים שיכולים לפגוע  בפעולת האבזר.

מד המים והמונע זרימה חוזרת, חייבים להתחבר באופן ישיר.

לא תהיה הסתעפות כלשהי של המז”ח או של כל חלק אחר.

>> המז”ח  יותקן במקום בטיחותי ומאושר  לצורכי תפעול, תחזוקה ובדיקות תקופתיות. סביבת ההתקנה   תאפשר פירוק שסתומים החד-כיווניים ובנוסף את שסתום הפריקה לצורך טיפול או החלפה, וזאת בלי צורך בפירוק מהתשתית עצמה.

האבזר יותקן בצורה אופקית מעל פני הקרקע או פני הרצפה. גובה ההתקנה של המז”ח יהיה כזה שגובה פתח היציאה של שסתום הפריקה מעל פני הקרקע או הרצפה, יהיה 0.30 מ’ לפחות.

המז”ח  יותקן במיקום אשר  יאפשר הבחנה של יציאת מים מפתח הניקוז,

לכל אירוע של תקלה במז”ח או של זרימה חוזרת.

 יש לאבטח את האבזר  באמצעות תומכים מתאימים ולוודא יציבות  לאחר ההתקנה.

חל אסור על התקנת אביזרים מונעי זרימה חוזרת בתוך האדמה או במקומות לא מאפשרים בדיקה

תקופתית לפי מפרט מיא”מ מ-108187

במידה ומתקינים מת”ח  בתוך שטח ציבורי או בכל מקום אשר ישנה בו גישה חופשית לאנשים – מומלץ להגן על האביזר מפני נזקים של חומרים כימיים וקורוזיה, פגיעה או חבלה מכוונת, באמצעות קופסה או ארגז ייעודי.

המכסה העליון של הקופסה יהיה ניתן להסרה, על מנת לאפשר ביצוע בדיקות תקופתיות כאמור לפי מיא”מ מ- 108187.

הארגז או המבנה יהיה פתוח בחלקו התחתון, או לחילופין יהיה בו פתח ניקוז הנראה לעין לאחר ההתקנה, שגודלו יהיה לפחות כגודל פתח הניקוז של המז”ח באותו קוטר, לפי מפרט מיא”מ מ-105187 – סעיף 8.5 טבלה 2.

במקרים חריגים לרבות מקום עם אספקת מים רצופה בי הפסקה, ניתן לקבל אישור על התקנת מערכת של שני מזח”ים או יותר כל עוד הם מאותו הסוג וקוטרם קטן יותר. התקנה זו תבוצע בסמוך, ותצרוכת הכוללת שלהם תהיה לכל הפחות שווה לאוטו אבזר שהם באים להחליף.

התקנת מז”ח  מתבצעת רק ע”י המומחים

אנחנו בחברת (  שם החברה פה)  בעלי ניסיון רב בתחום ומסוגלים לבצע את כל העבודות הנדרשות ביעילות ובמקצועיות בלתי מתפשרת, חברתינו ממחה בהתקת מז”חים מכל סוג שהו ולכל מטרה

אז בחרו בנו לבצע לכם התקנה, בדיקה, תיקון או החלפה ואנחנו נשמח להעניק לכם שירות איכותי ויסודי המתאים במדיוק לצרכים שלכם ועומד בכל התקנות השונות.

בדיקת מז”ח נשמע מסובך ומורכב…..

התקנת מז”ח זאת נשמעת משימה מרתיע…

לא יודעים על מי לסמוך משה לוי מתקין ובודקת מונע זרימה חוזרת

אתם יכולים להירגע אנחנו מבצעים שירותי התקנת מז”חים כבר מעל 20 שנה תוך מתן דגש לאיכות ואמינות

  • ייעוץ מקצועי ללא כל התחייבות
  • ביצוע כל סוגי העבודות ע”י טכנאים מומחים מנוסים
  • מחירים סבירים
  • אחריות מלאה

אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר

לקבלת פריטים או הזמנת שירות התקנה  לחצו כאן או חייגו אלינו.

רוצים שנתקשר אליכם?

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן